Japon Sinemasının Efsane 5 Filmi

Japon Sinemasının Efsane 5 Filmi

  Eylül 15, 2018

  558 Okunma

Japon Sinemasının Efsane 5 Filmi En iyi Japon filmleri başlığı altında sıralanacak onlarca filmler bulunuyor. Türkler bu listeye bir hayli uzak.

Bunun sebebi, Japon filmlerinin sıkça vizyona girmemesi. Ancak siyah beyaz filmlerden animasyonlar kadar geniş bir arşiv bulunduran Japon sinemasında, atlanılmaması gereken filmler bulunuyor. Japon sinemasında özellikle korku ve gerilim unsurlarına fazlasıyla yer veriliyor. Türkiye, Japonca çeviri konusunda pek başarılı olamasa da, filmlerin güzelliği bu eksikliği kapatıyor.

Japon ve Kore sinemasına özellikle ilgi duyan bir kitle var. Elbette bu kitle dışında, Japon filmlerini tesadüfen izleyen ve hayran kalan insanlar da bulunuyor. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olmasıyla bilinen Japonlar, yer yer geleneksel romantik filmler yapsa da bu konunun dışına çıkıp tamamen farklı yapıtlar da öne sürebiliyorlar.

Japon sinemasının en iyi 5 filmi ise şu şekilde sıralanabilir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi Dövüş Filmleri

Rashomon:

Unutulmaz Japon filmleri arasında yer alan Rashomon, Türkçeye Sarı Irkın Vahşeti olarak çevrilmiş. Film 1950 yapımı olsa da, konusu ve oyunculuklarıyla kendini zevkle izletebilme özelliğine sahip. Filmde yer alan bir suç, farklı karakterlerin bakış açısıyla sergileniyor. Rashomon etkisi olarak bilinen cümle kalıbı da, bu filmin bıraktığı bir miras.

Seven Samurai:

Türkiye’de en çok bilinen Japon filmleri arasında kesinlikle Yedi Samuray bulunuyor. Japon savaş filmleri arasında baş koltuğa oturan film, 1954 yılında çekildi. Filmde hem felsefi hem de duygusal konular ön planda ve film boyunca heyecan had safhada. 1954 yapımı bir film olmasına rağmen, çekim tekniklerinin iyiliği herkesi şaşırtıyor.

Late Spring:

Geç Gelen Bahar adıyla çevrilen film, sinema tarihi açısından oldukça değerli bir yapıt. Shomin-geki adı verilen türde çekilmiş. Bu tür, orta sınıfın yaşamını gerçekçilikle ele almak anlamına geliyor. Filmde bu konuda en başarılı örneklerden biri olmuş. Late Spring, 1949 yılında çekilmiş ancak sinema arşivi içerisinde her zaman örnek alınan filmlerden biri olmuş.

Spirited Away:

Hayao Miyazaki, Japon sinemasına bambaşka bir soluk getirdi. Doğunun Disney’i olarak adlandırılan firmayla beraber, onlarca filme imza attı. Bu filmler arasında en çok bilinen ve en çok sevileni ise Spirited Away oldu. Film 2001 yılında çekildi. Filmin konusunda ise küçük bir kızın ailesini kaybetmesi ve tuhaf bir diyara düşmesiyle özetlenebilir. Film aynı zamanda En iyi animasyon dalında da Oscar’a ve Altın Ayı’ya layık görüldü. Tüm bu ödüllerin başarının üzerine, Japon tarihindeki en iyi 5 filme adını yazdırdı.

The Ring:

Türkiye’de de oldukça büyük yankılar uyandıran Halka filmi, 2000li yıllarda hem gençlerin hem de yetişkinlerin korkulu rüyası oldu. Filme devam filmleri çekildi, üzerine parodiler yapıldı. Tüm bunlar filmin başarısını kanıtlar nitelikteydi. Bir video kasetin izlenmesi üzerine hayatları değişen insanları konu alan Halka film, televizyondan çıkan korkunç bir kızın dehşet saçmasını konu alıyor. Film, 1998 yapımı olsa da, çekimleri ve efektleri sayesinde birçok kişiyi korkutmayı başardı.

Japon ve Kore filmleri arasında baş yapıt olarak değerlendirilebilecek onlarca film daha var. Ancak hemen hemen her türden ve her seneden filmlere yer vermek gerektiğinde ilk 5’i bu liste oluşturuyor. Duyguyu en iyi şekilde yansıtan Japonlar, filmlerde bunun etkisini fazlasıyla hissettiriyor. Hayao Miyazaki’nin diğer filmleri de en az Spirited Away kadar başarılı olsa da, son 10 yıl içerisinde adından sıkça söz ettiren Japon filmleri olsa da en iyi Japon filmlerinin ilk beşini bu şekilde sıralamak doğru olabilir.

Yorum Alanı 1 Yorum Yapılmış
  1. avatar
      onus Eylül 20, 2018 10:08:44

    Dövüş filmlerini ben seviyorum.

Sitemizde yayınlanan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli sosyal paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Hak sahipleri videoların kaldırılması için iletişim talebinde bulunabilirler.