Sporcu Konulu En İyi 6 Film

Sporcu Konulu En İyi 6 Film

  Kasım 1, 2018

  182 Okunma

Sıradan aksiyon ve gerilim filmlerinden sıkılan sinema izleyicileri için ilaç niteliğinde olan spor konulu filmler, günümüzde sayısını giderek arttırıyor.

Spor konusunu işleyen en iyi filmler, genellikle gerçek hayattan uyarlanan filmlerdir. Ancak sinema tarihinde, bunun aksini kanıtlayan örnekler de mevcuttur. Sıradan aksiyon ve gerilim filmlerinden sıkılan sinema izleyicileri için ilaç niteliğinde olan spor konulu filmler, günümüzde sayısını giderek arttırıyor.

Forrest Gump

Forrest Gump

Forrest Gump, IMDB’nin tüm zamanların en iyi 250 filmi listesinde 12. sırada bulunmaktadır. Aynı zamanda bir biyografi niteliğinde olan film, usta oyuncu Tom Hank’in en beğenilen işlerinin başında gelmektedir.

Filmin de adını oluşturan Forrest Gump, düşük I.Q.’ya sahip bir çocuktur. Hayatını bu bilinçle geçiren Forrest, Jenny adında bir kıza aşık olur. Genç yaşta atletizme olan yeteneğini keşfeden Forrest Gump, hayattaki eksiklerini tamamlamak için koşmaya başlar. Tesadüfen Vietnam savaşına katılan ve Amerika’nın yakın tarihinde önemli bir rol oynayan Forrest, bilmeden yaptığı bu işlerin nasıl sonuçlanacağından habersizdir. Bu sırada, geçmişteki aşkı Jenny ile yolları tekrar kesişir.

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı film, 1994 yılında vizyona girdi ve aynı yıl En İyi Film Oscar’ını aldı.

Kazanma Sanatı

Kazanma Sanatı

Brad Pitt’in başrolünü oynadığı film, yönetmen Bennet Miller tarafından 2011 yılında beyaz perdeye taşındı. Kazanma Sanatı, vizyona girdiği yıl ortaya koyduğu başarı nedeniyle, 6 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Oakland A adlı beyzbol takımının başında olan Billy Beane, çok kısıtlı bir bütçe ile yoktan bir takım var etmeye çalışmaktadır. Bu imkansızlıklar içerisinden sıyrılarak zengin kulüplere kafa tutmaya çalışan Billy, bunu yaparken beyzbolun temel inançlarını manipüle etmektedir.

Çevresi tarafından destek görmeyen ve eleştirilen Billy Beane, her şeye rağmen bildiği yoldan ilerlemeye devam etmektedir. Kazanma Sanatı, Michael Lewis’in, Moneyball adlı gerçeğe dayanan kitabından uyarlanmıştır.

Zafere Hücum

Zafere Hücum

Spor filmlerinde yaygın olarak görülmeyen bir alan olan ralli, Zafere Hücum filminde ustaca işlenmektedir. Filmi, Oscar’lı yönetmen Ron Howard’ın yönetmesi, ortaya çıkan işin başarısına katkıda bulunmuştur. Başrollerini Chris Hemsworth ve James Hunt’un paylaştığı film, 2013 tarihinde vizyona girmiştir.

Zafere Hücum, temelde iki araba yarışçısının arasındaki rekabeti anlatmaktadır. Film, 1970’lerde gerçekleşen Formula 1 yarışlarında meydana gelen hırslı mücadeleleri beyaz perdeye taşımaktadır.

Milyonluk Bebek

Milyonluk Bebek

Milyonluk bebek, oldukça merak edilen boks sporunu, tüm etkileyiciliğiyle gözler önüne seren filmlerin başında gelmektedir. Tüm hayatını ringde geçiren Frankie Dunn’un boks eğitmeni olduğu süreç içerisinde yaşadığı ruhsal kırılmaları ve hırçınlığı anlatan film, Dört dalda Oscar sahibi olan yönetmen Clint Eastwood tarafından çekilmiştir.

2005 yılında vizyona giren filmde başrolü paylaşan isimler Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman’ dır. Başarılı otuncu performansları neticesinde Milyonluk Bebek, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarlarını almaya hak kazanmıştır.

Günlük

Günlük

1995 yılında vizyona giren ve Leonardo Dicaprio’nun beyaz perdeye yeni yeni alışmaya başladığı zaman diliminde seyirciyle buluşan film, Scott Kalvert tarafından çekilmiştir. Aynı ismi taşıyan bir eserden uyarlanan filmin başrolünde Leonardo Dicaprio’ya Jim Carroll ve Mark Wahlberg eşlik etmektedir.

Günlük, en büyük tutkusu basketbol olan lise öğrencisi Jim’in hikayesini anlatmaktadır. Jim’in tek hedefi Dünyaca ünlü bir basketbolcu olmaktır. Ancak kısa bir süre sonra uyuşturucuyla tanışan Jim’in hayatı bambaşka bir seyirde ilerlemeye başlayacaktır.

Ali

Ali

Efsane boksör Muhammed Ali’nin Will Smith tarafından canlandırdığı Ali, 2001 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini, Michael Mann yapmıştır.

60’lı yılların fırtınalar estiren boksörü, Dünyaca ünlü sporcu Muhammed Ali’nin hayatı, bu film sayesinde beyaz perdeye taşınmıştır.

Yorum Alanı 1 Yorum Yapılmış
  1. avatar
      hasan kartal Mayıs 20, 2019 23:54:25

    unutulmaz titanları unutmayın hem ırkçılık hem spor üzerine

Sitemizde yayınlanan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli sosyal paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Hak sahipleri videoların kaldırılması için iletişim talebinde bulunabilirler.