Stephen King ’in Romanlarından Uyarlanan En İyi 5 Film

Stephen King ’in Romanlarından Uyarlanan En İyi 5 Film

  Kasım 1, 2018

  207 Okunma

Stephen King romanlarından uyarlama filmler ilginç konularıyla oldukça ilgi çekmektedir. 1947 doğumlu olan Stephen King dünyaca ünlü bir hikâye ve roman yazarıdır.

Stephen King romanlarından uyarlama filmler ilginç konularıyla oldukça ilgi çekmektedir. 1947 doğumlu olan Stephen King dünyaca ünlü bir hikâye ve roman yazarıdır. Genellikle gerilim ve korku türüne ağırlık veren King, dram konulu romanlarıyla da dikkat çekmektedir. İşte Stephen King romanlarından uyarlanmış en iyi 5 film!

The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

IMDB’den 9,3 puan alarak en yüksek puana sahip olan Esaretin Bedeli; 1994 yapımı bir dram, polisiye ve suç filmidir. Ülkemizde 10 Mart 1995 tarihinde vizyona giren yapımın yönetmenliğini Frank Darabont üstlenmiştir.

Stephen King ’in aynı adlı romanından uyarlanan ve senaryosu da King tarafından yazılan film dünya çapında beğenilmiştir. Stephen King en iyi filmler listesinde yer alan filmde, karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilen bir bankacının yaşadıklarını anlatmaktadır.

The Green Mile / Yeşil Yol

The Green Mile / Yeşil Yol

Stephen King kitaplarından uyarlanan ve en çok beğenilen filmler arasında yer alan Yeşil Yol, IMDB’den 8,5 puan almıştır. 1999 yapımı olan film; dram, fantastik ve suç ögeleri içermektedir. 60 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film, dünya çapında 287 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiştir.

Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul’un görevi idam mahkumlarını idam edilecekleri yere götürmektedir. Ölüm odasına giden yol bir millik yeşil bir yoldur ve Paul yıllar boyunca birçok mahkûma bu yolda eşlik etmiştir. İki küçük kızı öldürmekle suçlanan Coffey’i götürmek ise onu zorlayacaktır. Tom Hanks, Micheal Clarke Duncan, Sam Rockwell, David Morse ve Gary Sinise’nin rol aldığı filmin yönetmenliğini Frank Darabont üstlenmiştir.

The Shining / Cinnet

The Shining / Cinnet

Stephen King filmleri korku kategorisinde en çok beğenilen filmlerden olan Cinnet, 1980 yapımıdır. IMDB puanı 8.4 olan film korku ve gizem ögelerini bolca içermektedir. Jack Nicholson, Tony Burton, Shelley Duvall, Danny Lloyd ve Scatman Crothers’ın oynadığı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Stanley Kubrick üstlenmiştir.

Dönemine göre yapılmış en iyi korku filmleri arasında yer alan filmde; dağın tepesinde yer alan bir otelde kış bakıcısı olarak işe başlayan Jack ’in hikayesi anlatılmaktadır. Ailesiyle birlikte otele yerleşen Jack bir süre sonra karanlık güçlerle mücadele etmek zorunda kalır.

Stand by Me / Benimle Kal

Stand by Me / Benimle Kal

1986 Amerikan yapımı olan film, Stephen King ‘in Ceset adlı romanından uyarlanmıştır. Ceset adlı romanda Stephen King kendi gençliğinden esinlenmiştir. Dram ve macera ögelerini içeren filmde 1950’li yıllarda ergenliğe yeni girmiş 4 gencin kayıp bir çocuğun cesedini araması anlatılıyor. IMDB puanı 8.1 olan yapımın yönetmenliğini Rob Reiner yapmıştır. Filmin başrollerinde John Cusack, Kiefer Sutherland, River Phoenix, Richard Dreyfuss ve Jerry O’Connell bulunmaktadır.

Misery / Ölüm Kitabı

Misery / Ölüm Kitabı

Stephen King filmler listesinde en iyi uyarlamalardan biri olan Misery, 1990 yapımıdır. Gerilim türündeki filmde aşırı fanatik bir kadının, fanatik olduğu yazarı kazadan kurtarması ve evine hapsetmesi anlatılıyor. Amerikan yapımı olan film IMDB’den 7,8 puan almıştır. Filmin başrollerini James Caan ve Kathy Bates paylaşmaktadır.

Filmde bir kar fırtınası sırasında yazar Paul Sheldon’ın arabasının takla atarak yoldan çıkması ve onu Annie Wilkes ’in kurtarması anlatılıyor. Annie Paul ile ilgileniyor ve onu iyileştirmeye çalışıyor. Başlarda minnettar olan Paul, çok geç olduğunda Annie ’nin onu alıkoyduğunu anlıyor. Kurtulma çabaları ve Annie ‘nin fanatikliğini konu edinen film psikolojik gerilim konusunda başarılı bir örnektir.

Yorum Alanı
Sitemizde yayınlanan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli sosyal paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Hak sahipleri videoların kaldırılması için iletişim talebinde bulunabilirler.