Tarihten Konusunu Alan En İyi 6 Film

Tarihten Konusunu Alan En İyi 6 Film

  Kasım 1, 2018

  213 Okunma

Sinema tarihinde, gerçek hikâyelerden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanmış onlarca iyi film bulunmaktadır. Bu tarih filmlerinden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

Tarihten konusunu alan en iyi filmler, gerçeğe uygunluğu kurgusallıkla en başarılı şekilde harmanlayabilen filmlerdir. Tarih, sinemaya ilham olan en büyük etkenlerden biridir. Sinema tarihinde, gerçek hikâyelerden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanmış onlarca iyi film bulunmaktadır. Bu tarih filmlerinden en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

Piyanist

Piyanist

Drama türünün en bilinen örneklerinden biri olan Piyanist, aynı zamanda gerçek bir tarihi olaydan esinlenerek beyaz perdeye taşınan filmlerden biridir. Efsane yönetmen Roman Polanski tarafından 2002 yılında çekilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Adrien Brody, Thomas Kretschmann ve Emilia Fox yer almaktadır.

Piyanist, Polonyalı Wladyslaw Szpilman’ın, 2. Dünya Savaşında başından geçenleri anlattığı aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır. Film, Adrien Brody’nin kusursuz performansı sayesinde En İyi Erkek Oyunvu kategorisinde Oscar almıştır.

Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi

Schlinder’in Listesi, 2. Dünya Savaşını konu alan en iyi tarihi filmlerden biridir. 1994 yılında, usta yönetmen Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye taşınan filmin, 7 dalda Oscar’ı bulunmaktadır.

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı Alman bir iş adamının, 2. Dünya Savaşı sırasında, Polonya’da kurduğu bir fabrikada Yahudi işçiler çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını anlatmaktadır.

Malcom X

Malcom X

1992 yılında vizyona giren film, Afrikalı- Amerikalı aktivist Malcom X’in tarihteki faaliyetlerini konu almaktadır. Film, Alex Haley’in yazdığı, “The Autobiography of Malcom X” adlı kitabın beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Yönetmenliğini Spike Lee’nin yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Spike Lee, Denzel Washington ve Angela Bassett gibi isimler yer almaktadır.

Malcom X o dönemdeki siyahi vatandaşların, sosyal hayattaki konumunu gerçekçi bir şekilde ortaya koymaktadır. Denzel Washington, bu filmdeki performansı ile birçok En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir.

Cesur Yürek

Cesur Yürek

Cesur Yürek, IMDB’nin, Tüm Zamanların En İyi Filmleri listesinde 73. sıradan kendisine bir yer bulmuştur. Başarılı yönetmen Mel Gibson’un yönettiği filmin başrollerini Mel Gibson, Sophie Marceau ve Catherine McCormack paylaşmaktadır.

Cesur Yürek, 1995 yılında vizyona giren yarı tarihi, yarı kurgusal bir aksiyon filmidir. 13. Yüzyılda İngilizlerin, İskoçları egemenliği altına almasıyla birlikte ailesini ve karısını kaybeden William Wallace’ın, ülkesinin bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır.

Savaş Vadisi

Savaş Vadisi

Savaş Vadisi, geçtiğimiz yıl vizyona giren dram türünde bir tarihi filmdir. Film, Cesur Yürek’in de yönetmenliğini yapan Mel Gibson tarafından çekilmiştir. Başrollerinde Anrew Garfield, Vince Vaughn, Terasa Palmer, Sam Worthington, Luke Bracey gibi başarılı isimlerin yer aldığı film, geçtiğimiz yılın Akademi Ödüllerinde En İyi Film Oscarına aday olmuştur.

Büyük oranda tarihi bir olayı aktaran film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesiyle birlikte, orduya katılmak üzere gönüllü olan Desmond T. Doss adlı gencin hikayesini anlatmaktadır. Dindar bir Hristiyan ve pasifist olan Doss, savaşın getirdiği barbarlığı ve katliamı reddetmektedir. Arkadaşları ve komutanları tarafından öfkeyle karşılanan bu karar, Doss’un fikrini değiştirmez ve Doss, savaş alanına silahsız bir şekilde gider.

Dunkirk

Dunkirk

Dunkirk, usta yönetmen Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği son filmdir. 2017 yılında vizyona giren filmin yapımcılığını da Nolan yapmaktadır. Vizyona girdiği andan itibaren elde ettiği başarı sayesinde 3 farklı Oscar ödülüne sahip olan Dunkirk’in oyuncu kadrosunda Tom Hardy, Cillian Murphy, Harry Styles ve Mark Rylance gibi isimler bulunmaktadır.

Dunkirk, 2. Dünya Savaşında, İngiliz Başbakanı Churchill’in, Dunkirk bölgesindeki askerleri kurtarman için başlattığı operasyonu konu almaktadır. Etkileyici oyunculukları ile Dunkirk, en iyi tarihi savaş filmlerinden biri olmuştur.

Yorum Alanı
Sitemizde yayınlanan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli sosyal paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Hak sahipleri videoların kaldırılması için iletişim talebinde bulunabilirler.