Vampir Konulu En İyi 5 Sinema Yapıtı

Vampir Konulu En İyi 5 Sinema Yapıtı

  Kasım 1, 2018

  335 Okunma

Sinema ve edebiyatın en gizemli dallarından birisi haline gelen vampir efsanesi, neredeyse 90 senedir sinema sektöründe yer almaktadır.

Vampir konulu filmler son yıllarda özellikle genç sinema severlerin ilgisini çekmeye başlamıştır ve özellikle korku ve gerilim türünün en sevilen üyesidir. Bu ürpertici dünyada görseller ve aksiyon sahneleri ön plana çıkmaktadır.

Vampir efsanesi, milattan önce binli yıllara dayanan bir efsanedir. Efsanelerin, söylentilerin günümüze kadar gelmesi ile bu büyük mit, günümüzde beyaz perdede vücut bulmaktadır. Sinema ve edebiyatın en gizemli dallarından birisi haline gelen vampir efsanesi, neredeyse 90 senedir sinema sektöründe yer almaktadır.

Vampir filmleri listesi oluşturmak için en iyi vampir filmleri arasından beş tanesi şu şekilde sıralanabilir:

Gir Kanıma (Lat den rate komma in)

Gir Kanıma (Lat den rate komma in)

İsveç yapımı olan film, 2010’da vizyona girmiştir. Korku, dram, fantastik ve romantik ögeler oldukça başarılı şekilde harmanlanmıştır ki IMDB’de de 10 üzerinden 8 puan layık görülmüştür. Gir Kanıma, Stockholm’de 1982 yılında geçen bir hikâyeyi konu almaktadır. Hikâyede iki çocuk arasında sıra dışı bir ilişki vardır. Oskar, soğuktan etkilenmeyen beyaz yüzlü Eli ile tanışır ve Eli’nin kana susamışlığı iki çocuğun başını belaya sokar. Seyircilere sunduğu görsel şölen ile romantizm ve bıçak sırtında olma durumu iç içe geçtiğinde ortaya bu başarılı film çıkmıştır.

Dracula: Başlangıç

Dracula: Başlangıç

Türkiye’de Tokat ilinin kalesinde yaşadığı rivayet edilen Kazıklı Voyvoda’nın hikâyesinden esinlenilerek yaratılan efsane Drakula ile vampir mitolojisinin köklerine inilmektedir. 2014 senesinde ABD yapımı olan Dracula Untold’da aksiyon, fantastik, gerilim ve korku iç içedir.

Alacakaranlık (Twilight)

Alacakaranlık (Twilight)

Romantik vampir filmleri arasında en ünlü filmdir, denilebilir. Vampir aşk filmleri anlamında çıtayı doruğa yükselten Alacakaranlık, bir kitap serisinden ilham alınarak yapılmıştır. Amerikan yapımı olan film, 2009’da vizyona girmiştir. Özellikle genç sinema severlerin en beğendiği oyunculardan olan Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner gibi isimler oynamaktadır.

Filmin konusu, içine kapanık ergen bir kız olan Bella’nın babasının yanına bir kasabaya yerleşmesi ile başlamaktadır. Bu kasabada vampirler ve kurt adamlarla tanışan Bella, hiç beklemediği bir aşkın içine çekilir. Kendini insanların kanını emmeden ve insanlara zarar vermeden yaşayan vampirlerin arasında bulan Bella, tehlikeli ve tutkulu bir macera yaşar. 3 göçebe vampir kasabaya gelir ve Bella’nın hayatı tehlikeye girer.

Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)

Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)

IMDB puanı 7,6 olan başarılı bir vampir filmidir. Yaklaşık iki saat sürmektedir. Amerikan yapımıdır. Yönetmen koltuğunda Neil Jordan oturmaktadır ve Tom Cruise, Brad Pitt, Stephen Rea gibi efsane isimler oynamaktadır. Karizmatik vampirler, ısırmalar, vampirliğe alışma çabaları, küçük bir kızın vampir yapılması… 1995 yılında vizyona giren Vampirle Görüşme genç yıldızlardan oluşan kadrosuyla dikkat çekmektedir.

Blade – Bıçağın İki Yüzü

Blade – Bıçağın İki Yüzü

1998 yılında vizyona girmiştir. Blade, insan ırkını ortadan kaldırmaya çalışan vampirlerin bir tür kıyamet projesi yapmasını konu edinmiştir. Aksiyon türü, fantastik ve korku ögeleriyle iç içedir. Amerikan yapım olan film iki saat sürmektedir. Yönetmen koltuğunda Stephen Norrington oturmaktadır.

Vampirler her geçen gün çoğalır ve insanlara saldırırlar. Bu saldırılar sırasında hamile bir bayan öldürülür, fakat çocuğu dünyaya gelir. Bu çocuk yarı insan ve yarı vampirdir, ismi Blade’dir. Blade ise yarı insan ve yarı ölümsüz olarak bu vampir ordusuna karşı savaşa başlar. Vampirler güneş ışığından etkilenirken Blade’in yarı insan olması dolayısı ile güneş ışığından etkilenmemesi vampirleri oldukça korkutmaktadır.

Yorum Alanı
Full HD Film izle - Film izle - 2019 Filmleri - Türkçe Dublaj Film izle - Türkçe Altyazılı Film izle