Yetişkinlerin De İzleyebileceğin En İyi 7 Animasyon

Yetişkinlerin De İzleyebileceğin En İyi 7 Animasyon

  Kasım 4, 2018

  535 Okunma

Uzun bir süre, animasyonun yalnızca çocuklara yönelik yapılmasını savunanların tekelinde bulunan animasyon sineması, günümüzde çok daha derin ve etkileyici işler ortaya koyabilmektedir.

Yetişkinlere yönelik animasyon filmlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Uzun bir süre, animasyonun yalnızca çocuklara yönelik yapılmasını savunanların tekelinde bulunan animasyon sineması, günümüzde çok daha derin ve etkileyici işler ortaya koyabilmektedir. Yetişkinler tarafından da onaylanan Animasyon filmlerini sizler için derledik.

Aslan Kral

Aslan Kral

IMDB’nin, Tüm Zamanların En iyi 250 Filmi listesinde 48. Sıradan kendine yer bulan animasyın filmi Aslan Kral, her yaştan izleyiciye hitap eden filmlerin ilk örneklerindendir. 1994 yılında gösterime giren Disney yapımı filmin, aynı yıl kazandığı bir Oscar ödülü de bulunmaktadır.

Film, vahşi doğada kendine bir yer edinmeye başlayan Simba’nın, ormanların hiyerarşisini keşfetmesini ve babasının bırakacağı tahtla olan ilişkisini anlatmaktadır.

Vol- I

Vol- I

Disney’in ikonik işlerinden biri olan Vol- i de, IMBD’nin Tüm Zamanların En İyi 250 Filmi listesinde yer alan az sayıdaki animasyon filminden biri olmuştur. Vol- i aynı zamanda, bilim kurgu animasyonunun da en iyi örneklerinden birini sergilemektedir.

Film, uzak bir gelecekte geçmektedir. Dünya’nın aşırı kirlenme nedeniyle terk edildiği bir gelecekte, yaşam bir başka gezegene taşınmıştır. Kirli ve yalnız dünyada kendine bir hayat kurmaya çalışan robot Vol- i’nin tek görevi çöpleri temizlemektir. Bu sırada hayatına giren bir başka robot ile her şey değişir.

Ters Yüz

Ters Yüz

En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını alan film, 2015 yılında vizyona girmiştir. Film, hayatının kırılma noktasını yaşayan küçük Riley’nin, duygularının perde arkasını anlatmaktadır. Kendi bilinçleri ve iradeleri olan duyguların, insan duygularını nasıl yönettiğini ve sistemin nasıl işlediğini anlatan film, her yaştan izleyiciye hitap etmesinin yanı sıra, en komik animasyonlardan da biridir.

Yukarı Bak

Yukarı Bak

Yukarı Bak, Cannes Film Festivali’nde kendine yer bulan az sayıdaki animasyon filmlerinden biridir. Film, yönetmen Pete Docter ve Bob Peterson tarafından 2009 yılında çekilmiştir.

Yukarı Bak, hayatlarının her dönemini birlikte geçiren Ellie ve Carl’ı konu almaktadır. Ellie’nin ölümünün ardından iyice yaşlanan Carl, karısıyla en büyük hayali olan çocukça projesini hayata geçirir.

Ölü Gelin

Ölü Gelin

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı Ölü Gelin, 2005 yılında vizyona giren bir Drama animasyonudur. Evlenmek üzere olan Victor Van Dort ve Victoria Everglot’un düğününden önce Victor Van Dort, korulukta bulduğu bir iskeletin parmağında bulduğu yüzüğü parmağına geçirir. Bunun sonucunda, kendisini ölü gelin Emily ile evli bulan Victor, lanetlenmiştir.

Bu durumda kahramanları iki gelin ve bir damattan oluşan bir çatışma beklemektedir.

Özgür Ruh

Özgür Ruh

2002 yılında izleyiciyle buluşan Özgür Ruh, Kelly Asbury ve Lorna Cook yönetmenliğinde beyaz perdeye taşınmıştır. Gösterime girdiği yıl, her yaştan izleyiciyi etkilemekte gecikmeyen animasyon filmi, birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Özgür Ruh, asi ve özgür yaşayan Spirit adlı bir atın hayatını anlatmaktadır. Spirit, mevcut yaşamından sıkılıp, Vahşi Batı’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmıştır. Vahşi Batı’da Rain isimli güzel ve renkli bir kısrakla tanışan Spirit, âşık olur. Yetenekleri kısa sürede tüm Vahşi Batı’ya yayılan Spirit bölgede bir efsane haline gelir.

Loving Vincent

Loving Vincent

Loving Vincent, geçtiğimiz yıl Oscar’a En İyi Animasyon Filmi dalında aday olan, biyografik animasyon filmidir. Özellikler yetişkinler tarafından ilgiyle izlenen film, ünlü ressam Van Gogh’un hayat hikâyesini konu almaktadır. Özellikle ünlü ressamı ölüme sürükleyen nedenlerin üzerinde duran film, bu özelliği ile onlarca ödül kazanmıştır.

Yönetmenliğini Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın yaptığı Loving Vincent, 2017 yılında beyaz perdeye taşınmıştır. Büyük çıkış yakalayan biyografik film, Polonya ve Birleşik Krallık ortak yapımıdır.

Yorum Alanı
Full HD Film izle - Film izle - 2019 Filmleri - Türkçe Dublaj Film izle - Türkçe Altyazılı Film izle