Zihinsel Hastalıklar Temalı En İyi 5 Film

Zihinsel Hastalıklar Temalı En İyi 5 Film

  Kasım 1, 2018

  420 Okunma

IMDB puanlamasında da başarı elde eden birtakım zihinsel hastalık filmleri vardır. Bu filmlerden en iyi 5 tanesini sıralamak gerekirse, şu şekilde bir liste yapmak mümkündür:

Akıl hastalıkları konulu filmler arasında, oldukça başarılı yapıtlar bulunmaktadır. Bu filmlerde birbirinden farklı zihin hastalıkları işlenir. Bu filmlerin birçoğu kitaptan uyarlamadır ya da gerçekte yaşanmıştır. Bu özellikleriyle izleyicileri içine çeker. Zihinsel hastalık filmlerinde genelde bir başarı öyküsü de ele alınır. Bu filmlerin hepsi alanında başarılı olmasa da, bazıları vardır ki asla akıllardan çıkmaz. IMDB puanlamasında da başarı elde eden birtakım zihinsel hastalık filmleri vardır. Bu filmlerden en iyi 5 tanesini sıralamak gerekirse, şu şekilde bir liste yapmak mümkündür:

Akıl Oyunları

Akıl Oyunları

Psikolojik filmler söz konusu olduğunda da adından söz ettiren bu film, gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılmıştır. Filmde John Nash adlı bir matematik dehasının hayat hikayesi anlatılmaktadır. Bu kişi problemi çözmeye çalışırken, kendini çeşitli maceraların içerisinde bulur. Ancak bunların hiçbiri gerçek değildir. John Nash bir şizofrendir ve yaşadığını düşündüğü şeyler aslında gerçekleşmiyordur. Beautiful Mind adıyla vizyona giren film, 2001 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Film tamamen gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilmiştir. Bu özelliğiyle oldukça ilgi çekici bir hale gelmiştir.

Fight Club

Fight Club

Başrollerinde Edward Norton, Brad Pitt ve Helena Bonham Carter gibi isimlerin yer aldığı filmde, sıradan bir hayat yaşayan birinin tüm varlığını kaybetmesi sonucunda yaşadıkları konu alınıyor. Bu sırada çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşar ve terapi gruplarına gider. Burada Marla adında bir kadınla tanışır ve tüm hayatı değişir. David Fincher’ın neredeyse kült haline gelmiş filmi Fight Club, 1999 yılından bu yana bir başyapıt olarak adlandırılmaktadır. Filmdeki akıl hastalığı şizofreni olarak karşımıza çıksa da, konusu itibariyle çok daha fazla unsuru içinde barındırır. Film Chuck Palahniuk’un aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Black Swan

Black Swan

Natalie Portman’ın başarılı oyunculuğunu izleyebileceğiniz Black Swan film, başarılı bir balerinin yaşadığı olayları konu ediniyor. Oldukça önemli bir bale gösterisinde başrolü kapan Nina, hem saf ve temiz beyaz kuğuyu hem de şehvetin temsilcisi siyah kuğuyu canlandıracaktır. Bu rolün ağırlığı altında sürekli olarak ezilmektedir ve içine kapanıklığı ona değişik olaylar yaşatacaktır. Ödüllü psikolojik filmler arasında yer alan Siyah Kuğu filmi, başarılı oyunculukları ve güzel konusuyla gündeme gelmiştir.

Forrest Gump

Forrest Gump

Otizmli Forrest Gump’ın büyük aşkı Jenny’nin peşinden koşarken geçirdiği hayat hikayesi konu alınmıştır. Bu öyle bir hayat hikayesidir ki, içerisinde Vietnam Savaşı’ndan, masa tenisi reklamına kadar pek çok olay geçmektedir. Çocukluktan başlayarak herkesin dışladığı ve yürüme problemi çeken bu çocuk, sonrasında koşma rekorları kıracaktır. Bu efsanevi hayat hikayesi en iyi filmler listesinde de yer almaktadır. 1994 yapımlı film, IMDB puanlamasında oldukça iyi puanlanmıştır. Forrest Gum rolünde Tom Hanks yer alır ve başarılı oyunculuğuyla göz doldurmuştur.

Memento

Memento

En iyi şizofreni filmleri gibi listelerde bulamayacak olsanız da, hafıza kaybı temalı filmlerde kolaylık bulabileceğiniz bir baş yapıt olan Memonto filmi, iilginç konusuyla izleyiciyi kendisine çekmiştir. Bu filmde, karısı öldürülen bir adam vardır. Bu cinayeti çözmek isteyen adamın ise büyük bir dezavantajı vardır. 15 dakikada bir hafızasını kaybeden bu adam, karısının cinayetine dair en büyük ipuçları vücuduna dövme yaptırmıştır. Bunun yanında birkaç polaroid resme de yer veren adam, zorlu bir arayışın içerisine girecektir. 2000 yılında vizyona giren film, hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilmiştir. Filmin bir uyarlamasını Aamir Khan da yapmıştır. Hint sinemasına kadar uzanan bu başarılı filmde, usta oyunculuklar da sergilenmiştir.

Yorum Alanı
Full HD Film izle - Film izle - 2019 Filmleri - Türkçe Dublaj Film izle - Türkçe Altyazılı Film izle