1. Harry Potter ve Ateş Kadehi: Harry Potter and the Goblet of Fire

  Harry Potter ve Ateş Kadehi: Harry Potter and the Goblet of Fire

  1080P Türkçe Dublaj

  Harry Potter serisinin Azkaban Tutsağı ile Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmleri arasında bulunan 4. filmidir. Film yaklaşık 75 ülkede 2005 yılında vizyona girmiştir. Türkiye'de ise Harry Potter ve Ateş Kadehi Türkçe dublajlı seçeneği ile 18 Kasım 2005 tarihinde vizyona girmiştir. Harry Potter 4 olarak da anılan film 2 saat 37 dakika sürmektedir. Film 150 milyon dolar bütçe ile yapılmıştır. Gişelerden ise yaklaşık 897 milyon dolar hasılat elde edilmiştir. Bu da filmi o zaman en çok gişe hasılatı elde eden 8. film yapmıştı. Şu an ise film en çok gişe hasılatı elde eden 100 film arasına sokmuştur. Filmin yönetmenliğini daha sonrasında Pers Prensi filmini de yöneten Mike Newell üstlenmiştir. Filmin senaryosu J. K. Rowling'in kitabından uyarlamadır. Uyarlama Steve Kloves tarafından yapılmıştır.

  Harry Potter ve Ateş Kadehi Başrol Oyuncuları

  • Daniel Radcliffe - Harry Potter

  • Rupert Grint - Ron Weasley

  • Emma Watson - Hermione Granger

  • Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid

  • Ralph Fiennes - Lord Voldemort

  • Michael Gambon - Albus Dumbledore

  • Brendan Gleeson - Alastor (Mad Eye) Moody

  • Jason Isaacs - Lucius Malfoy

  • Gary Oldman - Sirius Black

  • Alan Rickman - Severus Snape

  • Maggie Smith - Minerva McGonogall

  • Timothy Spall - Peter Pettigrew

  • Robert Pattinson - Cedric Diggory

  • Stanislav Ianevski - Viktor Krum

  • Clemence Poesy - Fleur Delacoour


  Harry Potter ve Ateş Kadehi oyuncuları ve ekibi birçok ödüle aday olmuştu. Film biri Oscar olmak üzere 43 ödüle aday olmuştur ve bu ödüllerin 13 tanesini kazanmıştır. Kazanılan ödüller arasında: BAFTA Awards (En İyi Prodüksiyon), AFI Awards (Özel Ödül), Art Directors Guild (En İyi Görüntü), ASCAP Film and Television Music Awards (En İyi Gişe Filmi), Empire Awards (Özel Ödül), Kids' Choice Awards (En İyi Film), Motion Picture Sound Editors (En İyi Ses), NRJ Ciné Awards (En İyi Gişe Filmi), Premio Berenice (En İyi Özel Efekt), Teen Choice Awards (En İyi Film) gibi ödüller bulunmaktadır.

  Harry Potter ve Ateş Kadehi filminin çekimlerine 4 Mayıs 2004 tarihinde başlanılmıştır ve 18 Mart 2005 tarihinde çekimler tamamlanmıştır. Çekimler İngiltere'de yapılmıştır. Filmin müzikleri Patrick Doyle tarafından yapılmıştır. Ayrıca filmde John Williams, Jason Buckle, Steve Claydon, Jarvis Cocker, Phil Selway, John Greenwood ve Steve Mackey gibi sanatçılara ait şarkılar da bulunmaktadır.

  Harry Potter ve Ateş Kadehi filmine ait DVD'ler 7 Mart 2006 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bununla beraber Harry Potter'ın video oyunu 8 Kasım 2005 tarihinde yayınlanmıştır. Film yayınlandığı sıralarda bir dava ile karşı karşıya kalmıştır. Kanadalı bir grup olan Wyrd Sisters tarafından filmde bir grup için kullandıkları The Weird Sisters ismi yüüznden dava edilmişlerdir ve 40 milyon dolar istemişlerdir. Bu olaydan sonra filmdeki grup ismi değiştirilmiştir.

  Üç büyücü Turnuvası'na Hazır Mısınız?

  Harry Potter ve Ateş Kadehi konusunda Harry kendiniz Üçbüyücü Turnuvası'nda bulacaktır. Aslında Harry'nin yaşı bu yarışma için uygun değildir. Fakat, Harry'nin ismi ateş kadehine bilinmeyen biri tarafından atılmıştır ve Harry turnuva için seçilen kişilerden olmuştur. Üçbüyücü Turnuvası'nda Fleur Delacour, Viktor Krum ve Cedric Diggory bulunmaktadır. Turnuvalarda ne olacaktır? Voldemort yine gelecek midir?

  Harry Potter ve Ateş Kadehi film özeti bu şekildedir. Ayrıca filmde Cinnet filmine gönderme yapılmıştır. Harry Potter ve Ateş Kadehi izleyenleri başka bir heyecana sürüklemektedir. Serinin her filmde de bu heyecan devam etmektedir.

   
  Harry Potter ve Ateş Kadehi: Harry Potter and the Goblet of Fire 10.0 / 10 1 kullanıcı oyu.
  10.0
  ( Toplam 1 oy )

      7.7   306

Background
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Yorum Alanı
Sitemizde yayınlanan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli sosyal paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Hak sahipleri videoların kaldırılması için iletişim talebinde bulunabilirler.