Tom Cruise Kimdir? Hayatı, Filmleri

Tom Cruise’un hayatı oldukça hareketli geçmiştir. Hayatının bu şekilde süreceği çocuk yaşlardan beri kendini belli etmiştir. Babasının işi yüzünden sık sık şehir değiştiren Tom Cruise ve ailesi, düzenli bir hayata sahip değildi. Bu olay, Tom Cruise’un çocukluğunda sürekli okul değiştirmesine sebep oldu. Tom Cruise 11 yaşına geldiğinde annesiyle babası boşandı. O sırada New Jersey’de yaşayan Tom Cruise, rahip olmak istiyordu. Ancak liseye geçtiğinde dramayla tanıştı ve bu hayalini erteleme kararı aldı. Lisedeki küçük sahne oyunlarından büyük beyazperde hayatına atılışı elbette kolay olmayacaktı. 1980 yılında liseden ayrılarak Manhattan’a yerleşti. 1994’te ise pilotluk lisansı aldı. Tom Cruise ilk filmi 1979 yılında Endless Love olarak karşınıza çıkar.

Tom Cruise ve Filmleri

Tom Cruise’un filmleri, birçok türde karşınıza çıkar. Başarılı oyuncu, çeşitli rollere girerek oyunculuktaki başarısını kanıtlamıştır. Filmlerinde aksiyondan aşka, komediden suça kadar birçok unsuru görebilirsiniz. Oynadığı her karakterde eleştirmenlerce başarılı bulunan Tom Cruise’un onlarca filmi vardır. Ancak en ünlü olduğu film serisi Mission Impossible’dir. Tom Cruise filmleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Top Gun
 2. Mission Impossible
 3. Mumya
 4. Barry Seal: Kaçakçı
 5. Yarının Sınrında
 6. Jack Reacher
 7. Riskli İş
 8. Tropik Fırtına: Al Bakalım
 9. Oblivion
 10. Yeni Bir Başlangıç
 11. Kokteyl
 12. Dünyalar Savaşı
 13. Tetikçinin Gecesi
 14. Son Samuray
 15. Vanilla Sky
 16. Azınlık Raporu
 17. Yağmur Adam
 18. Birkaç İyi Adam
 19. Kuzular İçin Aslanlar

Bu liste uzayıp gider ancak en çok bilinen filmler bu şekilde sıralanır. Tom Cruise son filmi ise Top Gun filminin devamı niteliğinde olacak Top Gun 2 olarak bekleniyor.

Tom Cruise Aldığı Ödüller

Tom Cruise’un aldığı ödüller birçok ülkeden ve birçok festivalden gelmiştir. Ünü okyanusları aşan aktörün, ödül listesi bir hayli kalabalıktır. 2 kere en iyi aktör Oscar’ı, 1 kere yardımcı erkek oyuncu Oscar’ı kazanmıştır. Bu ödüllerin yanı sıra, Altın Küre, BAFTA, Blockbuster, Chicago Film Eleştirmenleri Ödülü ve daha birçok yerden ödül almıştır. Avrupa ve Amerika’da birbirinde farklı birçok festivalin ve eleştirmen topluluğunun dikkatini çekerek ödüller almıştır. İtalya’dan Amerika’ya, komediden korkuya kadar çeşitli dallarda ve ülkelerde ödüller kazanmıştır. 3 Oscar ödüllü ve 7 Altın Küre ödüllü oyuncu, başarısını onlarca kez bu şekilde kanıtlamıştır.

Tom Cruise Özel Hayatı

Tom Cruise, fiziksel açıdan birçok kişiye hitap ettiği için, sadece oyunculuğuyla değil yakışıklılığıyla da gündeme gelmiştir. Birbirinden güzel kişilerle flört etmiş ve evlenmiştir. Birçok dergi tarafından yaşayan en seksi erkek kategorilerine konulmuştur.

Tom Cruise özellikle dini ve evlilikleriyle sık sık gündeme gelmiştir. Tom Cruise’un dini Scientology adı verilen yapay bir dindir. Bu dinin müritleri, çoğunlukla zengin oyunculardır. Bunun yanı sıra Tom Cruise 3 evlilik yapmıştır. Evlilikleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Mimi Rogers
 2. Nicole Kidman
 3. Katie Holmes

Tom Cruise eşi şu anda kimsedir. Ancak son evliliğini Katie Holmes’la yapmıştır. Nicole Kidman’la olan evliliğinden 3 çocuğu, Katie Holmes ile olan evliliğinden 1 çocuğu vardır. Nicole Kidman’la olan çocuklarından bir tanesini evlatlık olarak almışlardır. Tom Cruise çocukları toplamda 4 tanedir. Tom Cruise, Nicole Kidman’la Days of Thunder setinde tanışır. O sırada Mimi Rogers ile evlidir ve boşanarak Nicole Kidman’la evlenir. Kidman bir katoliktir ve evlilikleri 1990 yılının noel gecesinde gerçekleşir. O sırada Nicole Kidman 22 yaşındadır.

Tom Cruise Kimdir? Hayatı, Filmleri Resimleri
Full HD Film izle - Film izle - 2019 Filmleri - Türkçe Dublaj Film izle - Türkçe Altyazılı Film izle